Sosyal Medyada Biz

Sağlık

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Söz konusu bebek beslenmesi olduğunda tüm ebeveynler oldukça titizdir. Çünkü bebeklere yanlış zamanda yanlış besini vermek bebek gelişimi açısından kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu yazımız bebeğine ek gıda vermek için doğru zamanı merak eden tüm ebeveynler için oldukça işlevsel olacaktır ve ek gıdaya geçtiklerinde pişirebilecekleri bebek yemekleri tarifleriyle ufuk açıcı olacaktır.

Anne sütü içerdiği proteinler sayesinde dünyadaki en kıymetli besinlerden biri olduğu için bebeğinizi ortalama 1 yıl kadar bu gıdayla beslemeniz çocuk gelişimi açısından oldukça doğru bir davranıştır. Fakat bebeğinizin yeni tatlara alışması ve yutma kabiliyetinin gelişmesi için doktorunuzun önerilerini dikkate alarak (her bebek için ek gıdaya başlama dönemi değişir) ortalama 6.ayda ek gıdaya geçmeniz bebeğinizin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin ek gıdaya geçip geçmeyeceğine karar aşamasında çocuğunuzun bebek aktivitelerini objektif bir gözle gözlemlemek ve yine aynı tarafsızlıkla doktorunuza aktarmak alınacak karar açısından oldukça önemlidir. Çünkü ek gıdaya geçecek bebeklerin bu gıdaları keyifle deneyimlemeleri için dik oturabilmeleri oldukça önemlidir. Bebeğiniz henüz dik oturamıyorsa 6.ayınız geçmiş olsa bile ek gıdaya  geçmek istemeniz bebek sağlığı açısından tehlikeli olacaktır.

Bebeklerin Ek Gıdaya Geçmesi İçin 6. Ay Neden Uygundur?

6. ay bebeklerin fiziksel etkinliklerinin arttığı ve etrafa daha çok ilgi duymaya başladıkları bir dönemdir. Bu zaman diliminde bebekler daha da hareketlenir. Hareketlenen bebek etrafını keşfetmeye başlar ve bu keşif sırasında da etrafta gördüğü yiyeceklere ilgi göstererek onlara ulaşmak için hamleler yapar. Bu, bebeğinizin etrafındaki yiyecekleri merak ettiğini ve onları tatmak için istekli olduğunu gösterir. Ayrıca 6.ay ile birlikte bebeklerin gelişimi için farklı vitamin ve minareller gerekir. Bebek, bu gereksinimlerini sadece anne sütünden karşılayamaz. Yeni besinlere ve bu yeni besinlerin içeriğindeki bileşenlere ihtiyaç duyar. Bu nedenle de 6.ay ek gıda için en mantıklı zaman dilimidir.

Hangi Bebekler Ek Gıdaya 6. Aydan Önce Başlar?

Bazı durumlarda doktorunuz bebeğinizi ek gıdaya erken başlatabilir. Çünkü doktor, bebeğinizin gelişiminden memnun olmayabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktor tavsiyesiyle ek gıdaya erken  geçiş, bebeğinizin gelişimi ve bebek bakımı açısından oldukça yararlı olabilir. 

Doktorların Bebekleri Ek Gıdaya Erken Başlatmasının Nedenleri

  • Sütünüz azsa ve bebeğinizi mama ile beslemek durumunda kalıyorsanız, doktorunuz ek gıdaya erken başlamanız gerektiğini söyleyebilir.
  • Bebeğiniz sık sık acıkıyorsa; bu, sütün dışında başka gıdalara gereksinim duyduğu olarak yorumlanabilir. Bu durumda da doktorunuz ek gıdaya erken başlamanızı öğütleyebilir.
  • Bebeğiniz akranı bebeklerden daha zayıfsa; doktor ek gıdaya erken başlamanız gerektiğini söyleyebilir.
  • Bebekler açısından demir çok önemlidir. Hatta bebeğinizde demir eksikliği olması onun ileriki yaşlarını da etkileyebilir. Anne sütünün içeriğinde demir yoktur. Bu yüzden bebeğinizde eğer demir eksikliği varsa, doktorunuz onun gelişimi açısından ek gıdaya erken başlamanız gerektiğini söyleyebilir.


Ek Gıdaya Başlarken Bebekler İçin Ek Gıda Tarifleri

Sebze Çorbası

Sebzeler sağlıklı besinler oldukları için bebeğiniz açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca çoğu sebze, içeriğindeki su oranı sayesinde rahatlıkla ezilebilir ve bebeğinizin kolaylıkla yutabileceği bir kıvama gelebilir. Bu nedenle ek gıdaya geçişte sebze çorbalarından yararlanmak oldukça mantıklıdır. Fakat bebeğinize sebze çorbası yaparken, onun ek gıdaya yeni geçtiğinin farkındalığıyla hareket etmelisiniz ve başlangıçta tüm sebzeleri karıştırmamalısınız. İlk etapta sadece iki sebzeyi karıştırmak bebeğinizin damak tadı açısından yeterli olacaktır. Kış mevsiminde olduğumuz için kışa uygun bir sebze çorba tarifi verecek olursak;

Malzemeler
1 patates
Çeyrek havuç
1 bardaktan az su

Patates ve havuçları haşlayın. Ezilecek kıvama geldiğindeyse suyunu süzün. Püre haline getirip bebeğinize yedirin.

Elma Püresi

Meyveler de içerdikleri vitaminlerle bebeğinizin sağlıklı gelişimi açısından oldukça yararlıdır. Ayrıca tatlarının güzel olması bebeklerinizin bu besin grubunu keyifle tüketmesini sağlar. Ek gıdaya geçerken bebeklerinizi meyvelere alıştırmak onların ileriki hayatları açısından da oldukça önemlidir. Bebeğinizi meyvelere alıştırırken; öncelikli olarak tek meyve seçin. Bebeğinizin henüz komplike tatlara alışkın olmadığını unutmayın. Kış mevsiminde olduğumuz için kışa uygun bir meyve püresi tarifi verecek olursak;

Malzemeler
1 elma
2-3 kaşık su

Elmanızı doğradıktan sonra 2-3 kaşık suda buharın da yardımıyla pişirin. Sonra da piştiğini düşündüğünüz karışımı ezerek soğumasını bekleyin. Soğuyan püreyi doktorunuzun verdiği miktarda bebeğinize çay kaşığı ya da tatlı kaşığıyla yedirin. 

Bebeğiniz için ek gıda döneminde yiyebileceği besinleri ek gıda tablosundan bakarak seçebilirsiniz. Hatta tablodaki besinlerle haftalık bir ek gıda listesi yapabilirsiniz. Ek gıdaya geçiş noktasındaki en önemli unsurlardan birinin de doktorunuzla sürekli irtibat halinde olmak olduğunu unutmayın!

Devamını Okuyun
Yorum Yazmak için Tıklayınız

You must be logged in to post a comment Login

Yorum Bırakın

Popüler